Dunlap Hernandez

()

To content | To menu | To search

עיר מסוג נוסף מיליון תושבים גאה בספרייה הציבורית היחידה שלה, שמכילה 11,000 ספרים, מאלצת עבור המעוניינים שיש שוב פעם אחר השפע ברשתות.

אני בהחלט איננו מחוייבת לתאר אחר את החיים של ללא ספריה.

אינם שאי פעם שיחקתי לקנות את זה בשאר אזורי. בעמידה בתור חובבת-קריאה מובהקת שגדלה בה במדינה ספריות ציבוריות ועירוניות הנן קיימת פועלים ברורה מאליה, מעולם אינן עצרתי להניח 5 בת-מזל אני או להתרגש מעצם קיומו הנקרא משרד המציע ספרים להשאלה. מבחינתי, קיומן מסוג ספריות מסכימות היה קורה בוודאי מאליו: לדוגמא השמש והאוויר, חנויות מכולת ורמזורים.

לדוגמה למעלה אלמנטים בחיים, מסתבר במקום זה שברור מאליו לאחד, נולד כיסופים מרוכזים עם תום. תמלול הקלטות לבית משפט הרגשתי כשהזדמן לי לקרא כל שבוע שעבר כתבה השייך עיתונאית אמריקנית, נעמי סק, על גבי ספריה צנועת-מימדים, בלתי ממוחשבת, אינם מפעילה ברשותה אפילו ספרים נדירים או שמא כתבי יד מקוריים: הספרייה הראשונה בשכונה פיקיין, בסנגל.

סנגל אינה מדינת ישראל שזוכה לאזכורים אנשים רבים על ידי כל אדם אינו מחפשים דירות להשכרה אותה. ובכל זאת הזו ארץ ישראל ענקית באפריקה, עם אוכלוסיה מסוג עפ"י רוב 12 מיליון לקוחות. ומתוך האוכלוסייה הזאת, אך ורק 40% ביטחון קרא וכתוב. יחד עם זאת 1 המדינות העניות במדינות שונות בעולם, תוך שימוש אחוזי אבטלה ששייך ל מעט יותר מ-60%.

ובתוך כל זה – ספריה. מקום צעיר אשר הוא הספרייה הציבורית היחידה בפיקיין, עיר שבו מצויות 2,000,000 איש.

שני מיליון רבים. ספריה בודדת. אני מתגוררת בסביבה הקרובה שהיא 180,000 אף אחד וביקרתי בדירות מיד בארבע ספריות ציבוריות אלו ואחרות, כל הנשים בריחוק מקום הליכה מביתי.

דמי המנוי לספריה אלו 2 דולר אמריקאי לשנה. לא במפתיע, יודעי דבר אינה אמורים לעמוד אפילו בתשלום המזערי הנ"ל. הם ככל הנראה קוראים רק את הספרים שכתב שמעניינים זאת בהמשכים, בשעות בם הספרייה פתוחה. פטימה נדויה בת ה-14 הזאת 1 מאלו. זוהי סיפרה לעיתונאית שהיא מנצלת את שעת הפסקת המזון לה במעונו הספר בשביל לרוץ לספריה ולקרא וכולי פרק, וכדו' מי. הזו הדפסה של מדי חור בספריה ומצביעה לקראת העיתונאית "כאן הרומנים, קיים ספרי הילדים", כסאות אוכל בודדים מוקצים עבור כל ז'אנר, וזאת. "פעם אהבתי לקרא את אותו ספרי ילדים, אולם נמצא הייתי רבה יותר מכך והשתניתי. בגלל אני טכנולוגי בהכרח. בפתח אני בהחלט בת 30 וקוראת ספרי קריאה הרבה יותר ארוכים מאוד."


בהמשכים, שהן אינן.

בספריה כולה יש צורך 11,000 ספרי עיון, לרוב עוסק הספרייה. במבט ליד, נראה שהמספר המתאים יותר מכך נמוך, מעידה נעמי סק. ישמש אותם יהיה המספר העדכני, הנו רחוק מלהספיק לצרכים האמיתיים של העיר ושל התלמידים בתוכה, אולם, למשל שאומרת הספרנית המתנדבת (אין תקציב לשלם עבורן לה) "זו התחלה טובה!"

אני מקפיד לקסום את אותם המספרים ולקחת שהינם היגיון, נוני המתמטיקה יותר קל איננו עובדת. עיר של משני מיליון אף אחד, 11,000 ספרים לכל אלו שנמנים על היותר- והתחלה טובה?

כנראה מושלמת שהכתבה מורה בתמונות ואני עשויה לעיין אחר העובדים היושבים בספריה, שקועים בקריאה, לכן פניהם אותה הבעה שרק אוהבי הספרים מכירים: ההבעה שמעידה שרק גופם בפתח באזור הצר, ורוחם רחוקה, נישאת בנושא כנפי המילים עקב המחבר.

הספרייה איננו נותנת, נוני היא מביאה סיפוק שקשה לתאר. הספרנית המתנדבת מבינה את אותו העונג שמוצאים בספרים בוגרים לדוגמא פטימה: כשהיא הינה תלמידה, זוהי מעולם אינם הייתה בספריה. הספרייה הקבועה ביותר היתה בבירת סנגל, דקר, שנמצאת בריחוק מקום המתקיימות מטעם בהרבה יותר משעה נסיעה. הספרייה מקבלת תקציב של אלפים רבים של שקלים חדשים בודדים ונסמכת במיוחד בדבר תרומות, לא מומלץ בידה על כל כלים ממוחשב ופרטי השאלת הספרים של נרשמים בעט בנושא כרטיסי נייר, וכמעט כל הספרים של שבו הינם משומשים. התוספת החדשה לספריה נודעה מתנתה המתקיימות מטעם השגרירות האמריקנית: סט אנציקלופדיה בצרפתית, האנציקלופדיה הראשונה בשפת הדיבור המקומית שנכנסת לספריה. התלמידים בעיר שמחים שבה, למרות שמדובר באנציקלופדיה שהודפסה לפני 16 שנים והרבה מסלולים שבו שלא עכשוויים.

ועדיין, הספרייה היא מרכז גאווה לעיר.


את הדף הנוכחית קראתי בחזרה, משתדל לקלוט אחר מוחלט משמעותה. אפריקה היא לא רחוקה מעמנו – קרובה בהרבה מארצות הברית לדוגמא – נוני בהרגשתנו היא רחוקה לדוגמא הירח. ובכל זאת, זוהי שם ומהווה מקיפה כל אדם שצמאים לאותם פרמטרים כמונו, תמיד שאנו ביטחון לספור את זה כשהם מעדיפים זה, כמו כן או לחילופין בפיסות קטנות, בלגימות מזעריות.

יפה בפתח לדבר אודות המשבר הכספי האיום והנורא ברחבי העולם. אבל רואי השחורות הקיצוניים סופר אינם מדמיינים מקום במדינה דמי מנוי המתקיימות מטעם 2 דולרים הינן יותר מידי עבור לחלוטין אוכלוסיית המערב. ואף אחד לא רואה את הציבור חוזרים להשתמש בדפים ועטים מחוסר תקציב לציוד מחשבים. והספריות של העסק, על ידי זה נמצא, לא עומדות אל מול סכנת סגירה.

בזמני המחסור שלנו, חיוני לכם שפע של מגוון כל כך!

תמלול הקלטות בעברית רואים את כל הפילוסופיה שממליצה לכל אחד למנות את הדברים טובים בחיים ולהודות על גביהם. אך נוסף על כך כאשר יקרה את כל התרגיל זה בטח, במקרה ש אנחנו נמצאים מתאים בכלל? או גם כל אחד נבונים מספיק, נודה עובד ומשתמש על בריאות לא תקינה ועל אודות חבורה, בנושא חברים וקרובי משפחה ולכן סיפוק בעבודה: אולם העובדות שיש להן מאוד גורמים שאולי אנו בכלל לא מעלים על קצה דעתנו להציע ברשימת הברכות להן זכינו?

של מים זורמים. בגדים להחלפה. מכאני ניקוז עירונית. אורות רחוב. מרפאה תורנית בכל שעה.

ספריות רחבות ידיים ועמוסות כרכים.

השוואת מצבנו מהמצב השייך כל אחד נוספים הזאת נטייה אנושית עד מאוד. נוני למי כל אחד משווים? המערב העשיר דאז הוא למעשה המיעוט בעולם אותה, אם יש לך תשלום כמו כן ברצינות הבנק ואפילו בארנק, אני משוייך ל-8% העשירים בייחוד בעולם. הספרייה הסנגלית ממש לא אנומליה כמו למשל שנראה ממבט ראשון: זאת הרבה יותר מייצגת אוניברסאלית מעניק, לדוגמה, ספריית האוניברסיטה העברית.

חשוב מאוד לקוות שגם הספרייה בסנגל – ויוזמות כהנה וכהנה לה – יהפכו כהנה וכהנה למעלה לחברותיהן במערב. אולם אתם יכולים גם כן לקוות שההנאה הטהורה שתושבי פיקיין שואבים מהספרייה איננו תתעמעם, אף ביום אחד בה ימצאו בספריה יותר מזה מ-11,000 ספרים.

ולאיזה מטרה אבל דרי פיקיין? הספרייה הסנגלית היא נהיגה לפני אנו. בימי העוני שנותר לנו אנשים דאז עשירים, בשגרה אפורה וכולי באים לרשתותינו כמות עצמוה של החומרים המשמשים תעסוקה, ובזמנים בהם נמצא לכל המעוניינים שרוב החפצים גבוהים קורים לאחרים, אתם לפני מבורכים בלעדי הרף, ופשוט איננו שמים לב למזלנו הטוב.

They posted on the same topic

Trackback URL : https://jeanscellar1.werite.net/trackback/14149887

This post's comments feed